DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

CHS Z TROJE- morčata plemene skinny

                                             O Morčatech...

 

MORČE - CHOV

Morčata jsou zvířata společenská, zvláště samice je proto možné chovat ve skupině. Chovat dva nebo více samečků se většinou nedoporučuje, neboť se často kolem půl roku věku začínají prát, a to i když spolu žijí od narození.

Vhodné obydlí pro jedno morče je klec o ploše minimálně 80×50cm a výšce 35-40cm. Ta by měla být umístěna ve světlém nepřetopeném pokoji,pokud se jedná o chlupatá morčata.U skinníků musí být teplota vyšší 18-25 stupňů. Je třeba dbát na to, aby v pokoji nebyl průvan (na ten jsou morčata náchylná) a pokud možno ani zdroje hluku.

MOŽNOSTI UBYTOVÁNÍ

KLEC- asi nejčastější používané obydlí pro morčata. Dá se koupit v každém zverimexu. V současnosti jsou na trhu nejrůznější velikosti a barvy. Mezi výhody patří snadná přenosnost, vzdušnost a jednoduché čištění, mezi nevýhody cena, nebezpečí průvanu, možnost broušení zubů o kovové mříže klece a také občasné vyhazování podestýlky z klece.
PLASTBOX - dosti podobný kleci, ale místo mříže je vršek plastový průhledný poklop. Díky tomu na morče netáhne a nevypadává ven podestýlka, ale zase je v plastboxu trošku horší ventilace (mřížka je jen z vrchu) a tak se musí častěji čistit, aby v něm nebyla příliš velká vlhkost.
AKVÁRIUM - podobné výhody a nevýhody jako plastbox, navíc ale v něm bývá problém s upevněním napaječky, také čištění je těžší a hrozí uštípnutí skla a poranění.
DOMÁCÍ,NEBO ZAKÁZKOVÁ VÝROBA - často využívané chovateli, ubytování obvykle vypadá jako skříň z lamina s šuplíky z plexi nebo skla, někdy jen se sklem vysokým 25-30 cm v přední stěně. Jednotlivé "šuplíky" se lehce čistí, s morčaty se jednoduše manipuluje a přitom nejsou vystavena průvanu. Také toto ubytování skýtá možnost variací a lze jej vhodně zakomponovat do vybavení bytu. Mezi nevýhody ovšem patří váha, díky čemuž se s celou sestavou špatně manipuluje, toto se ale dá částečně vyřešit např. kolečky.
VENKOVNÍ VÝBĚH v létě oplocený kousek travnatého plácku (chráněný i z vrchu před útoky dravců, psů a koček). Morčata jsou tak stále na čerstvém vzduchu. Je ale třeba dávat pozor na přehřátí od slunce, proto je potřeba zajistit i chladnější místo ve stínu, aby se morčata měla kam schovat.

Jako podestýlku je vhodné použít hobliny (piliny jsou příliš jemné, dráždí oči a vnikají do nozder; sláma může způsobit poranění očí, které jsou u morčat přirozeně vystouplé). Dalšími možnostmi jsou dřevěné pelety, dělají se i slaměné či konopné pelety, ty jsou ale většinou dost tvrdé, a mohou způsobit morčeti otlaky. U konopných pelet je ale možný výskyt parazitů, ti se však dají lehce odstranit vystříkáním nějakým přípravkem (např. Arpalit). Je také vhodná kukuřičná drť, která moč vsákne do sebe a zabraňuje tak zápachu, někdo používá i kočkolity. Seno je vhodné pouze jako potrava, pokud možno každý den, nikoli však jako podestýlka, protože nasákne močí a velmi rychle začne zapáchat.

Je potřeba kontrolovat, zda u morčat dochází k dostatečnému obrušování zubů a nepřerůstají-li mu drápky. Pak je nutné drápky zastřihnout doma, nebo u veterinárního lékaře. Zuby rozhodně nezkoušejte zkracovat doma.

MORČE - POTRAVA

Potrava by měla být pestrá. Vhodné je krmit morče pravidelně každý den ve stejnou dobu. Obvykle se krmí dvakrát denně.

Nejdůležitější složkou potravy je SENO. Morče k němu musí mít přístup neustále. Velkou výhodou je, že neobsahuje tuky. Při krmení senem musí mít morče také neustálý přístup k pitné vodě. Seno by mělo být dostatečně hrubé, nejlépe sečené kosou (sekačkou není vhodné, je moc jemné).
Další důležitou složkou potravy je zelenina. Každý den by mělo morče dostat kousek čerstvé zeleniny. Čerstvá potrava nesmí být podávaná příliš studená rovnou z ledničky. Morčeti můžete nabídnout téměř jakýkoli druh zeleniny - Např.: mrkev, celer, petržel, papriky všech barev (ne pálivé), červená řepa, čerstvý fenykl, rajče, saláty, různé zeleninové natě, v malém množství salátová okurka (obsahuje velké množství vody a větší množství může způsobit průjem). V malém množství květák, kapusta, kedluben, brokolice, zelí (tato zelenina nadýmá). Nevhodné jsou třeba brambory, pórek, cibule a česnek!
Ovoce jen občas v malém množství (obsahuje hodně cukrů), např: jablko, hruška, hroznové víno, mandarinka, meloun, ananas, jahody, třešně atd. Vhodnost ovoce musíte odpozorovat,někteří moji skinníci měli alergii na citrusové plody a vždy si po nich rozškrábali záda.
Čerstvá tráva je další velmi důležitou složkou potravy. V teplém období by měla morčata dostávat trávu každý den v přiměřeném množství, ale nenahrazuje seno! Je pro ně důležitým zdrojem vitamínů. Trávu nesmíte podávat zapařenou a nesmí být chemicky ošetřena. Také ji netrhejte na místech ,kde se venčí psy.Největší radost jim uděláte pampeliškovými listy či květy sedmikrásek. Samozřejmě můžete podávat i jiné druhy. Dávejte však pozor, co trháte! Ne všechny rostliny jsou pro morčata jedlé. Nesbírejte nic, co neznáte. Z jedovatých rostlin si jmenujme např. pryskyřník.
Morčeti neustále dorůstají zuby, proto je důležité, aby mělo seno neustále k disposici. Dále je dobré podávat větvičky ovocných stromů na ohlodávání, sušené bylinky i se stonky.
Tekutiny morčatům nesmí chybět. Většinou je do sebe vpraví při konzumaci čerstvé potravy, ale vždy je důležitý přístup k pitné vodě. Je dobré mít ji v napáječce, protože v misce dochází často k jejímu znečištění výkaly. Neměla by být přímo z kohoutku, ale převařená nebo odstátá. Příležitostně můžete morčeti nabídnout čaj.
Granule speciální pro morčata jsou vyráběné tak, aby morče mělo dostatek vitamínů, které jsou pro ně nejvhodnější, zejména přidaný vitamín C, který si morče neumí vyrobit samo.
Méně vhodné jsou směsi se zrním které jsou k dostání v Pet-Shopech (zverimexech). Takovéto směsi obsahují nevhodné zrní, jako třeba slunečnicová semínka, ořechy a další nevhodné složky, které obsahují příliš mnoho tuků a může dojít až k obezitě morčete a trávicím problémům.
Nejpotřebnějším vitamínem pro morčata je vitamín C. Stejně jako člověk si jej neumí samo syntetizovat a proto je musí získávat z potravy. Často je nutné vitamíny dodávat v podobě různých kapek, prášku apod. zejména v zimě,době nemoci nebo březosti, ale jen v malém množství.

 

 ROZMNOŽOVÁNÍ MORČAT
Samičky je vhodné připouštět od 6. měsíců, kdy jejich váha dosahuje váhy kolem 700g. Plodné jsou již od 4 - 6 týdne věku. V této době je však více než nevhodné připouštět. Samice musí být v dobrém zdravotním stavu.
První máďata by měla mít nejpozději do 1 roku života, po této době dochází k pevnému spojení pánevních kostí.
Naposledy připouštíme ve 3 - 4letech.
PŘIPOUŠTĚNÍ
Samice má říji každých 16 - 17 dní, která trvá zhruba 10 hodin. Říje se u samice pozná tak, že se samice chová často jako samec. Vrká a snaží se nakrýt spolubydlící. Samec si samičku namlouvá bublavými zvuky. Poté přichází páření, které trvá jen pár sekund.
BŘEZOST
Samice je březí 59 - 72 dní (v průměru 68dní). Na váze přibývají až ke konci gravidity, kdy dostávají tvar "hrušky". Během březosti by měla samice dostávat dostatek vitamínu C a měla by mít klid. V žádném případě jí nekoupeme a zvedáme jen v nejnutnějších případech,třeba čištění ubikace. Samici netaháme za břicho,ale opatrně podebereme pod předníma a zadníma nohama,nebo přeneseme pomocí pelíšku.
POROD
Pár dní před porodem bychom měli oddělit samce, protože samice má do dvou hodin po porodu říji a hned by tak mohlo dojít k opětovnému oplození a to by mohlo být pro samici vyčerpávající. Že se porod blíží poznáme, když se nám samička začne otevírat tzn. začne se jí rozširovat pánevní oblast. Otevírání zjistíme přiložením prstu na okraj vulvy. Samice může být otevřená klidně i týden a porodit. Samice rodí ve stoje, v nahrbeném postoji. Porod trvá kolem 15 minut, ale může trvat klidně i 1 hodinu. Rodí se 1-6 mláďat ( v průměru 3). Mláďata se rodí hlavičkou napřed. Jakmile mládě výjde ven, samička překouše plodové obaly, pupeční šňůru, obaly sežere a mládě olíže do sucha. Po každém mláděti vyjde placenta, která obsahuje hormon oxytocin. Ten je vylučován neurohypofýzou do krevního oběhu a zajišťuje stahy při porodu a spuštění kojení. Mláďata se rodí plně vyvinutá, osrstěná,vidoucí a s prořezanými zuby.
Jsou to dokonalé miniaturky svých rodičůcheeky.